Czego próbowałem?
1. Instalacja sterowników proponowanych.
Wybieramy System > Administracja > Dodatkowe sterowniki i sprawdzamy, czy system nie proponuje nam sterowników do karty sieciowej. W moim przypadku były tylko sterowniki do karty graficznej.
2. Ifconfig.
Wynik polecenia ifconfig wyświetlał szczegóły jedynie odnośnie eth0 i lo. Po wykonaniu polecenia
ifconfig wlan0 uporaz ponownym ifconfig pojawiła się dodatkowa etykieta wlan0 z komunikatem:
wlan0 IEEE 802.11abg ESSID:off/any
Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=15 dBm
Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off Power Management:on
3. Iwconfig
Wynik polecenia iwconfig był nastepujący:
lo no wireless extensions.
eth0 no wireless extensions.
wlan0 IEEE 802.11abg ESSID:off/any
Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=15 dBm
Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off Power Management:on
Co oznaczało że interfejs sieci bezprzewodowych jest widoczny, lecz z jakiegoś powodu nie jest aktywny.
4. Ikona sieci na górnym pasku apletów.
Po kliknięciu PPM powinienem mieć opcje włącz sieć oraz sieć bezprzewodowa. O ile opcja włącz sieć była aktywna do włączania i wyłączania, to w przypadku sieć bezprzewodowa kliknięcie było niemożliwe - opcja nieaktywna.
5. Nm-tool
Wynik polecenia nm-tool, dla interfejsu wlan0 był następujący:
Device: wlan0 ------------------------------------------ Type: 802.11 WiFi Driver: iwlagn State: unavailable Default: no HW Address: [tu był adres]
Capabilities:
Wireless Properties WEP Encryption: yes WPA Encryption: yes WPA2 Encryption: yes
Wireless Access Points
Rozwiązanie
Rozwiązanie problemu podpowiedział mi mój dobry znajomy, podsyłając następujący link. W dyskusji dostępnej pod podanym adresem jeden z użytkowników pisze o instalacji dodatkowego pakietu [bcmwl-modaliases] poprzez Synaptic. Jednak według niego narzędzie Dodatkowe sterowniki powinno dzięki temu widzieć naszą kartę sieciową. W moim przypadku tak się nie stało i dopiero następny post przyniósł rozwiązanie - AKTUALIZACJA BIOSU. Co ciekawe, już od dłuższego czasu się do tego przybierałem, ale jak wiadomo, dopiero potrzeba jest w stanie nas zmusić do niektórych rzeczy.
Jak zaktualizować BIOS?
Wchodzimy na stronę centrum pomocy Della i podajemy nasz model, następnie wskazujemy system operacyjny. Niestety DELL udostępnia wsparcie sterownikowe jedynie dla Windows'a, dlatego aktualizacji biosu musimy dokonać używając tego systemu (lub WINE, lecz nie wiem czy jest to poprawne i bezpieczne rozwiązanie, z drugiej strony na świeżo zainstalowanym systemie nie ma chyba nic do stracenia ;) ).
W kategorii sterowników wybieramy BIOS i pobieramy najnowszą wersję - w moim wypadku jest to A08. Uruchamiamy Windowsa, wyłączamy wszystkie aktywne programy, klikamy 2x na plik .exe i czekamy. Instalacja oraz ponowne uruchomienie nastąpi samoczynnie i od tej pory możemy łączyć się z sieciami bezprzewodowymi korzystając z systemu Ubuntu 10.10
0 komentarze:
Prześlij komentarz