"Eric A. Meyer jest znanym na całym świecie specjalistą od języków HTML i CSS oraz standardów sieciowych. Pracuje w tym zawodzie już od 1993 roku! Jest założycielem firmy Complex Spiral Consulting, której klientami są takie koncerny jak Apple, Adobe czy Microsoft. Meyer jest również autorem pięciu bestsellerów poświęconych tematyce kaskadowych arkuszy stylów i projektowania stron (...)"
Źródło: www.helion.pl
Rozdział 1 "Narzędzia"
to omówienie narzędzi obowiązkowych dla każdego webdevelopera. Autor skupia się na zaprezentowaniu FireBug'a, czy dodatku o nazwie WebDeveloper oraz specyficznych dodatkach dla wszystkich popularnych przeglądarek (FF, Chrome, Safari, Opera i nawet IE). Omawia też bardzo ciekawą rzecz, jaką jest diagnostyczny arkusz stylów. Służy on do zdiagnozowania wadliwych konstrukcji CSS i HTML zawartej na naszej stronie, ale takich, których nie wyłapie walidator ten i ten. Kolejnym ciekawym narzędziem jest specjalny arkusz stylów CSS służący do zerowania domyślnych stylów zastosowanych w przeglądarkach. Ostatnie narzędzie to skrypt IE9, który pomaga przeglądarce nadgonić straty względem konkurencji, a twórcy stron umożliwić tworzenie spójnego wyglądu dla wszystkich przeglądarek.
Rozdział 2 "Selektory"
omawia selektory CSS wraz z pseudoelementami oraz pseudoklasami. Bardzo dużo dał mi podrozdział o tytule "precyzja selektorów", który rozjaśnił dlaczego niektóre selektory CSS nie działały, a moim zdaniem powinny. Omówione zostają też takie zagadnienia jak własności, selektor uniwersalny. Bardzo spodobała mi się treść na temat selektorów atrybutów, selektorów atrybutu class, a także selektorów podłańcuchów wartości atrybutów (nie wiedziałem, że przy pomocy CSS takie coś jest możliwe). Rozdział zawiera też podstawy, takie jak selektory dzieci czy przypisanie wielu klas do jednego elementu.
Rozdział 3 "Porady"
to hasło "nie jedz ołowiu" i inne wskazówki. Dowiemy się wszystkiego, co powinno nam skrócić czas pracy oraz szukania błędu, gdy coś nie działa poprawnie.
Rozdział 4 "Układy"
nie mówi o włoskiej mafii, ale o układach elementów na stronie. Autor przedstawia najbardziej znane techniki do tworzenia wielokolumnowych stron. Omówionych układów jest kilka, a do nich dochodzą również przykłady pozycjonowania na sztywno nagłówków i stopek. Bardzo ciekawy i przydatny materiał.
Rozdział 5 "Efekty"
jest opisem tworzenia efektów przy pomocy starych technik CSS, które w większości wyszły już z użycia. Dowiemy się jak tworzyć przezroczyste tło, aby prawidłowo działało w IE6, czy też jak zaokrąglać rogi i tworzyć menu podręczne. Warto się jednak z nimi zapoznać, nie tylko dla samej nauki, ale dla docenienia dobrodziejstwa jakim jest CSS3 :) Najciekawszą techniką zaprezentowaną w tym rozdziale jest dla mnie tworzenie nieregularnych kształtów pływających.
Zobacz przykładowy rozdział w PDF.
Rozdział 6 "Tabele"
to omówienie podstawowych i zaawansowanych zastosowań poczciwych tabel. Nauczymy się tworzyć nagłówki wierszy, dowiemy się, że element
ma atrybut scope oraz jak rozmieścić komórki tabeli w sposób nieregularny! Autor pokaże nam również jak stworzyć wykres przy pomocy tabeli.
ma atrybut scope oraz jak rozmieścić komórki tabeli w sposób nieregularny! Autor pokaże nam również jak stworzyć wykres przy pomocy tabeli.
Rozdział 7 "Pieśni przyszłości"
stanowi zgrabne przejście z HTML4 i starego CSS do HTML5 i CSS3. Autor niestety bardzo pobieżnie opisuje najnowsze techniki, ale mimo to, przedstawia kilka ciekawych przykładów.
Książka ma 272 stron i wydana została w kolorze na papierze kredowym, co idealnie sprawdza się przy tego typu publikacji. Tłumaczenie jest dobre, lecz zdarzają się błędy, które uważny czytelnik z łatwością wyłapie. Tutaj dostępne są erraty. Nie pamiętam jej ceny, gdyż zamówiłem ją dawno z Promocji Dnia na stronie wydawnictwa Helion, ale oscylowała w granicach 35zł. Warto dodać, że książka wyszła pod patronatem Smashing Magazine, co w pewnym sensie jest jakością samą w sobie.
Dla kogo jest ta książka?
Sam autor na wstępie pisze, że książka jest dla średniozaawansowanych i z tym się zgadzam. Podstawy CSS są wymagane. Książka natomiast w dobry sposób porządkuje wiedzę i uczy zaawansowanych i cennych technik. W głównej mierze omawia ponadczasowe sztuczki przy pomocy starego CSS. Autor w żadnym przykładzie nie odpuszcza zgodności z przeglądarką Internet Explorer, co jest dużym plusem. Polecam książkę każdemu, kto zna podstawy CSS i chce poznać nowe techniki oraz uporzadkować wiedzę, jednocześnie zahaczając o CSS3.
PS. Nie czerpię żadnych korzyści z powyższego artykułu. Po prostu uważam, że książka warta jest swojej ceny.
0 komentarze:
Prześlij komentarz