VMware Player na Ubuntu - instalacja i wstępna konfiguracja

wtorek, 15 lutego 2011
VMware Player to darmowe oprogramowanie pozwalające na uruchomienie wirtualnej maszyny, a także tworzenie własnych maszyn. Programu używam od dłuższego czasu i okazuje się bardzo pomocny. Nie muszę przechodzić z Ubuntu na "okienka", gdy muszę wykonać jakieś zadanie w typowo windowsowym programie. Mogę również nieinwazyjnie testować inne dystrybucje Linuxa. Jednym słowem wygoda i możliwości.

Instalacja
Na stronie producenta rejestrujemy się (niestety), potwierdzamy rejestrację klikając w link, który dostaniemy na maila, a następnie będąc zalogowanym, pobieramy plik .bundle (VMware Player for Linux 32-bit .bundle Installation file for 32-bit Linux - dla 32bitowych maszyn i odpowiednio VMware Player for Linux 64-bit .bundle Installation file for 64-bit Linux - dla 64 bitowych). Gdy już mamy plik na dysku, przechodzimy w konsoli do folderu, w którym się on znajduje i wykonujemy poniższe polecenia (nadanie praw wykonania oraz uruchomienie):
sudo chmod +x VMware-Player-3.1.3-324285.x86_64.bundle
sudo ./VMware-Player-3.1.3-324285.x86_64.bundle
Przechodzimy proces instalacji, prosty i wszystkim znany - klikanie Dalej ;)

Tworzymy maszynę wirtualną
Od tej pory możemy odpalać VMware Playera poprzez Programy > Narzędzia systemowe > VMware Player, co też robimy. Najłatwiej emuluje się maszyny na podstawie obrazów .iso. Wybieramy opcję Create a New Virtual Machine, a następnie zaznaczamy Installer disc image file (ISO).
Screen 1: Pierwsze kroki.
Wskazujemy obraz systemu, który chcemy uruchomić, i klikamy Next. W następnym oknie uzupełniamy (a raczej ewentualnie poprawiamy) informacje o rodzaju systemu i jego wersji, naciskamy Next. Kolejno podajemy nazwę naszej maszyny (będzie wyświetlana w menu VMware) oraz lokację, gdzie mają zostać zapisane pliki dotyczące tego systemu, naciskamy Next
Screen 2: Tworzenie nowej maszyny wirtualnej.
W dalszej kolejności możemy przydzielić miejsce na dysku przeznaczone dla danej maszyny - polecam pozostawić to pole uzupełnione domyślnie oraz opcję Split virtual disc into multiple files, klikamy Next. W następnym kroku mamy możliwość sprecyzować także ilość pamięci RAM przeznaczonej dla danego systemu, ale to też polecam pozostawić uzupełnione domyślnie, klikamy Finish.
Screen 3: Właściwości maszyny wirtualnej.
Emulacja
Naszym oczom powinien ukazać się proces odpalania maszyny. Na samym początku najprawdopodobniej wyskoczy komunikat o braku obsługi kamery, ale tym się teraz nie przejmujemy. 
Screen 4: Instalator Debiana.
Gdy zostaniemy zapytani o pobranie specjalnych narzędzi dla VMware Player, wspomagających emulowanie danego rodzaju systemu, zgadzamy się klikając na Download and Install.
Screen 5: Uruchomiony na maszynie wirtualnej Debian.
Przechodzimy teraz przez proces instalacji systemu - inny dla każdego typu oprogramowania. Po zakończonej instalacji, wybrany przez nas system operacyjny przywita nas pięknym ekranem powitalnym ;)
*wskazówka: wyjście myszy z obszaru VMware Player'a jest umożliwione po przytrzymaniu CTLR+ALT

Zamykanie maszyny - kończenie emulacji
Emulację możemy zakończyć poprzez standardowe zamknięcie systemu operacyjnego, który uruchomiliśmy lub używając krzyżyka (na górze ekranu) w panelu udostępnionym przez VMWare Player'a. Obie operacje różnią się tym, że korzystając z opcji krzyżyka VMware, maszyna zostanie zapamiętana w takim stanie, w jakim znajdowała się w danej chwili. Trwa to jednak dłużej, ponieważ na dysku muszą zostać zapisane informacje o stanie systemu. Przydaje się natomiast w chwili, gdy szybko chcemy powrócić do działającego systemu, bez przechodzenia przez proces uruchamiania.

Udostępnianie plików i folderów emulowanej maszynie
Podczas konfiguracji systemu operacyjnego, który chcemy zaemulować, przeznaczamy dla niego przestrzeń dyskową, lecz jest to przestrzeń także do instalacji systemu. Gdy chcemy udostępnić folder lub partycję z 'zewnątrz' przechodzimy do menu głównego VMware Player, gdzie mamy listę naszych maszyn wirtualnych. Zaznaczamy interesujący nas system oraz klikamy w Edit virtual machine settings, zmieniamy zakładkę na Options i z listy opcji wybieramy Shared folders. Zaznaczenie Disabled zmieniamy na Always enabled, klikamy na Add, przeglądamy foldery i wybieramy ten, który chcemy udostępnić. Zapisujemy ustawienia. Tak dodany folder, będzie widziany w systemie jako oddzielna partycja dyskowa. Rozwiązanie jest dobre, gdy chcemy współdzielić pliki między naszym głównym systemem, a systemem emulowanym. Należy pamiętać, że nie możemy edytować ustawień maszyny wirtualnej, gdy ta wcześniej została wstrzymana(suspended), a nie wyłączona.

10 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dzięki, bardzo pomógł mi ten artykuł :-)

Unknown pisze...

Cieszę się, że mogłem pomóc. Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

Dobry art. Dzięki.

Anonimowy pisze...

dzięki za proces instalacji :)

Anonimowy pisze...

Siema Tobiasz.
Nie wiedziałem, że bloga piszesz a natrafiłem na niego całkowicie przypadkowo (google) i muszę przyznać, że jest naprawdę przydatny :)

pozdrawiam,
Kuba

Anonimowy pisze...

Jesteś wielki!!!
Bardzo dziękuję.
marqs_b

Unknown pisze...

Cała przyjemność po mojej stronie :)

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki, pomogłeś bardzo, jeszcze tutaj zajrze

Pozdrawiam ;)

Anonimowy pisze...

Miał ktoś może taki błąd?

(vmware-installer.py:6620): Gtk-WARNING **: Unable to locate theme engine in module_path: "murrine",

(vmware-installer.py:6620): Gtk-WARNING **: Unable to locate theme engine in module_path: "murrine",

(vmware-installer.py:6620): Gtk-WARNING **: Unable to locate theme engine in module_path: "murrine",
Gtk-Message: Failed to load module "canberra-gtk-module": libcanberra-gtk-module.so: cannot open shared object file: No such file or directory
root@sandra:/home/sandra/VMware#

Karolina Zarębska pisze...

Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

Prześlij komentarz