Czym właściwie jest "błękitna kropka"?
Pale Blue Dot (pl. Błękitna kropka albo Bladoniebieska kropka) – fotografia Ziemi wykonana przez sondę kosmiczną Voyager 1 opuszczającą Układ Słoneczny.
Zdjęcie to jest wykonane z rekordowej odległości od Ziemi około 6,4mld km (ok. 4 mld mil, ponad 43 j.a.).W 2001 zdjęcie zostało wybraneprzez portal Space.com, jako jedno z dziesięciu najlepszych zdjęć w historii astronautyki. Zdjęcie to zainspirowało astronoma Carla Sagana do napisania w 1994 książki pod tytułem Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie.
14 lutego 1990 sonda Voyager 1, która znajdowała się już daleko poza orbitą Plutona i zrealizowała podstawowe cele misji podczas przelotu przez Układ Słoneczny, wykonała na polecenie z Ziemi szereg manewrów mających na celu reorientację kamer w kierunku centrum Układu Słonecznego, tak aby sfotografować planety Układu Słonecznego. Na jednym ze zdjęć o dużej ziarnistości widać Ziemię jakobłękitną kropkę.Źródło: wikipedia.org
We Are Here
Do tego wszystkiego stworzony został wyjątkowo ciekawy film, ukazujący przemyślenia na temat małości rodzaju ludzkiego.
Jako wisienkę na szczycie tortu polecam artykuł na wikipedii, mówiący o Paradoksie Fermiego ;)
1 komentarze:
Cos w tym jest. Ludzie, jako ludzkość uwazaja sie za jakis pępek swiata. Nie wiemy czy istnieje gdzies indziej jakies inne zycie (pewnie istnieje, bo dlaczego by nie) w dodatku inteligetne (pewnie tez gdzies tam).
Jestesmy tylko pylkiem, gdzies posrod wielkiego oceanu wszechswiata. Hmmm... daje do myslenia
Prześlij komentarz