Najciemniej pod latarnią
Każdy programista na pewno kiedyś będzie udostępniał kod źródłowy. SyntaxHighlighter jest bardzo przydatnym skryptem wykonywanym po stronie klienta. Platforma Blogger.com nie pozwala jednak na upload plików *.js, dlatego każdy, kto chce móc podświetlać składnię musi skorzystać z hostingu plików. Po krótszych niż się spodziewałem poszukiwaniach, po próbach hostingu plików u siebie na serwerze(nieudanych), po przeczytaniu posta Pawła Zubkiewicza, postanowiłem zajrzeć na stronę autora SyntaxHighlighter'a. Można rzec, że najciemniej pod latarnią, gdyż właśnie tu znalazłem rozwiązanie.
Rozwiązanie
- W zapleczu naszego bloga przechodzimy do Ustawienia > Edytuj kod HTML
- Naciskamy CTRL+F i szukamy w kodzie znacznika /head
- Kopiujemy poniższy kod:
- Wklejamy kod przed znacznik /head
- Klikamy na podgląd szablonu, jeśli wszystko jest ok, zapisujemy.
Zastanawiam się czy nie dodać zawijania wierszy. Wydaje się to przydatne, lecz przy zawijaniu wygląda dość ociężale. Mimo wszystko jestem zadowolony z efektu, najwyżej w najbliższej przyszłości wszystko dokonfiguruję.
Jak używać w SyntaxHighlighter'a?
Aby dodać podświetlony kod źródłowy musimy przełączyć się w tryb Edytuj kod HTML (podczas tworzenia nowego posta) i przed kod źródłowy dodać znacznik
gdzie "brush:java" to nazwa filtru jaki ma zostać użyty. Występują analogiczne nazwy innych języków programowania (python, php, jscript, , a nazwy filtrów można zdobyć z tej strony twórcy.nasz kod źródłowy
Problem na Chrome
Miałem problem z używaniem podświetlacza w przeglądarce Google Chrome, gdyż strona w ogóle się nie wczytywała. Okazało się jednak, że wystarczyło zaktualizować przeglądarkę.
Pozdrawiam i życzę miłego użytkowania podświetlacza składni ;)
0 komentarze:
Prześlij komentarz