"Sztuka pisania oprogramowania. Wybór i redakcja Joel Spolsky" - recenzja

piątek, 26 października 2012
www.helion.pl
Książkę "Sztuka pisania oprogramowania. Wybór i redakcja Joel Spolsky" polecił mi znajomy. Obecnie jest już niedostępna w księgarni Helion, można ją dostać tylko na Allegro. W książce znajdziemy zbiór esejów o tematyce programistycznej i około-programistycznej.








Autorzy tych wpisów to sama śmietanka świata IT: Ken Arnold, Bruce Eckel, Paul Graham, Clay Shirky i wielu innych. Książka jest zbiorem najciekawszych tekstów wybranych z blogów ww. autorów, opublikowane głównie w roku 2003. Eseje zostały wyselekcjonowane przez Joel'a Spolsky'ego i każdy z nich opatrzony jest jego komentarzem, który przedstawia czasem odmienne pole widzenia, wdaje się w delikatną dyskusję z autorem danego wpisu.

"Programowanie to nie tylko wiedza -- to także sztuka. Aplikacja jest narzędziem, które powinno być przede wszystkim użyteczne i ergonomiczne. Niestety, wielu twórców oprogramowania zapomina o tym, pisząc swoje programy. Powodów jest wiele: zbyt mało czasu, źle sformułowane założenia, nieprawidłowa komunikacja między członkami zespołu projektowego czy też niestosowanie się do konwencji kodowania i testowania. Niezależnie od przyczyn, konsekwencją jest oprogramowanie, które nie spełnia swojej podstawowej funkcji, jaką jest użyteczność."  www.helion.pl

Z książki dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Znaleźć można tekst na temat prowadzenia projektów, o tym dlaczego dobrze i źle być managerem. Dowiemy się dlaczego znakomici programiści odchodzili z Electronic Arts oraz zdamy sobie sprawę z tego, że rekrutacja programistów to ryzykowna i trudna sprawa. Autorzy opiszą swoje przemyślenia na temat stylu kodowania, przeczytamy o pułapkach outsourcingu oraz o właściwych procedurach testowania. Poznamy różnicę między programistą, a deweloperem! Książkę w świetnym stylu kończy mini przewodnik po języku Ruby z elementami komiksu.

Czytelnikowi oddanych zostało prawie 30 znakomitych artykułów, jednych z najwybitniejszych ludzi IT. Eseje doskonale się wzajemnie równoważą, przeczytamy o stricte technicznych rzeczach, by za chwilę trafić na rozważania na tematy około-programistyczne, czy o umiejętnościach miękkich. Wiele razy wpisy te otworzyły mi oczy i pozwoliły spojrzeć na omawiane problemy z innej perspektywy. Praktycznie każdy zasługuje na miano najlepszego, ale najbardziej w mój gust trafiły:
- Prosto, zwyczajnie, po ludzku
- Wielcy hakerzy,
- Pasja,
- Grupa sama dla siebie jest największym wrogiem,
- Loteria zatrudniania,

Tłumaczenie jest dobre, natomiast dostrzec można kilka literówek. Wydanie jest na standardowym papierze, czarno-białe. Objętość książki to 310 stron. Polecam ją każdemu, kto ma styczność ze światem IT, czy to programista, czy manager. Książka świetna do zrelaksowania się, na przykład w czasie podróży.

Cena: około 30-40zł

1 komentarze:

Mateusz Domański pisze...

Bardzo fajnie zostało to napisane.

Prześlij komentarz